Nyhed

Whitney Houston tilbage til succes-producer

Houston genforenes i arbejdet på sit nye album med sin gamle samarbejdspartner Clive Davis. Netop dette samarbejde har tidligere kastet flere millionsællerter af sig.

Whitney Houston er på arbejdet på hendes syvende album blevet genforenet med stjerneproduceren Clive Davis, der så sent som onsdag aften ved World Music Awards i Las Vegas blevet honoreret med en ærespris for sit store bidrag til musikindustrien. Davis er den første ikke-kunstner, der nogensinde er blevet tildelt denne pris.

Houston var også fløjet til Las Vegas for at give sin hyldest til Davis, som hun i mange år har arbejdet sammen med. Det er første gang i fem år, at de to kombinerer deres talenter.

De to har før lavet musikhistorie, idet Houston under Davis’ kyndige vejledning er den eneste kunstner, der nogensinde har lave syv på hinanden følgende singler, som alle er strøjet til tops på Billboards Hot 100 Chart. Houston har desuden præsteret et overvældende pladesalg på over 125 millioner albums til dato.


ANNONCE