Det britiske band forlænger deres verdensturné og giver muligvis endnu en koncert i København
Det er nu i nogen tid rygtedes, at Depeche Mode ville forlænge deres kommende turné i forbindelse med udgivelsen af deres nye album ”Playing The Angel”, der kommer på gaden den 17. oktober. Og nu er det så endelig blevet bekræftet på bandets hjemmeside, at de vil spille en ny omgang koncerter i Europa til sommer.
De britiske synthpop-stjerner giver som bekendt koncert i Parken i København den 25. februar, og netop den danske hovedstad er et af de steder, som bandet ifølge rygterne planlægger at lægge vejen forbi på ny. Også Stockholm, Dublin, Athen, Berlin og London er blevet nævnt i forbindelse med bandets udvidede tourplaner.
Der skal dog understreges, at der endnu ikke er bekræftet nogle steder eller datoer for bandets sommerkoncerter, men vi holder naturligvis et vågent øje med sagen.
Depeche Modes kommende turné bliver bandets længste siden The Devotional Tour i 1993-94, og bandet vil i alt spille flere koncerter, end det var tilfældet ved den ekstensive verdensturné, Violation Tour, i 1990.





