Robert De Niro står bag en kommende film om den tidligere Queen-frontmand
Det er ikke just nogen hemmelighed, at Johnny Depp har en forkærlighed for rockmusik. Han arbejdede mod at få en pladekontrakt, da han begyndte at få jobs som skuespiller, han har indspillet med Oasis og Shane MacGowan, og han har bygget rollen som Captain Jack Sparrow fra Pirates-filmene op omkring Keith Richards.
Nu ser det ud, som om han vil tage sin fascination med musik et skridt videre. Den engelske avis The Independent skriver nemlig, at Johnny Depp skal spille Freddie Mercury i en film om den afdøde sangers liv.
Det er Robert De Niros filmselskab Tribeca Productions, der står bag idéen, der udsprang, efter at De Niro mødte Brian May og Roger Taylor til filmfestivalen i Venedig i 1996. I første omgang betød mødet, at De Niro puttede penge i musicalen "We Will Rock You", der fortsat kører i London. Dengang var tanken, at musicalen skulle handle om Queen-medlemmerne, men det fandt de tre tilbageværende medlemmer for pinligt.
Men guitaristen Brian May har netop bekræftet, at man har påbegyndt arbejdet på en film om Mercury og siger om valget af Depp til hovedrollen, at han er fantastisk og vil blive en værdig modpart til Mercury.
Filmen vil beskrive Mercurys liv fra hans fødsel i 1946 på øen Zanzibar og skolegangen i Indien, hvor han skiftede navn fra Farrokh Bulsara til Freddie Mercury til livet i England, dannelsen af Queen i 1971, den efterfølgende succes og Mercurys kamp med aids, der stoppede i 1991.