Nyhed

Flere tæv til Mark Ronson

Geoff Barrow fra Portishead er bestemt ikke imponeret over den engelske succesproducer

Da GAFFA mødte Arctic Monkeys tidligere på året, havde frontmand Alex Turner nogle hårde ord klar om produceren Mark Ronson og udtalte blandt andet, at han ikke kunne udstå Ronsons version af The Smiths-klassikeren "Stop Me If You Think You've Heard This One Before".

Ronson udgav i april albummet "Version", der indeholder en lang række coverversioner, og han fortsætter med at fortolke andre kunstneres materiale. Senest har han fået en masse presse, fordi han har fået lov til at remixe et Bob Dylan-nummer, hvilket har fået Geoff Barrow fra Portishead til at fare i det virtuelle blækhus og brokke sig på gruppens MySpace-side.

I et blogindlæg skriver Barrow:


"For det første, Mark Fukin Ronson.
Jeg synes, det kræver et utroligt talent at konvertere rimelig gode sange om til dårlig funky supermarkeds-muzak.
Jeg har også hørt, at han remixer Dylan ... en musikindustri-nar synes, det har brug for at blive remixet. Man skulle tro, at han havde nok respekt til at sige nej til jobbet, men tydeligvis ikke.
Hvad er oddsene på, at Bob Marley og Nirvana er de næste?"

Så vidt vides var der slet ikke samme udbrud af harme, da Funkstar Deluxe remixede både Dylan og Marley. Men der er åbenbart dele af den engelske musikscene, der for alvor har set sig sure på Mark Ronson.

Barrow kan desuden fortælle, at Portishead skal begynde at mikse deres kommende plade om en uge, så det begynder at virke mere og mere realistisk, at ventetiden på det nye album er ved at være slut.


ANNONCE