Nyhed

Bon Jovi sagsøges - igen

En engelsk kvinde kræver 2,5 mio kr. af bandet, efter at hun blev kørt over af en golfvogn

Det var i forbindelse med en Bon Jovi-koncert i England i 2006, at Sally Allen pådrog sig alvorlige skader på sit ben, da et medlem af Bon Jovis entourage ikke kunne få sin vilje.

Allen var sikkerhedsvagt på Milton Keynes' National Bowl og hævder, at en af Bon Jovis bodyguards kom anstigende i en golfvogn og krævede adgang til vip-området. Ifølge Sally Allen blev hun kaldt "en møgluder" og truet til at flytte sig. Bon Jovis livvagt kom så med den klassiske replik "Ved du ikke hvem jeg er? Du kan ikke stoppe mig!", hvorefter han kørte lige ind i Allen og henover hendes højre ben.

Allen var hospitalsindlagt i en uge med en flækket knæskal og seneskader, og sagsøger nu alle bandmedlemmer og deres fælles selskaber for 250.000 engelske pund, cirka 2,5 mio kr. Bon Jovis talsmænd benægter hændelsen "på det kraftigste".


Bon Jovis advokater har travlt for tiden, for det er ikke en måned siden, at de blev sagsøgt for et endnu større beløb.

Samuel Bartley Steele er en amerikansk musiker, der hævder at Jon Bon Jovi har stjålet teksterne til sangen "I Love This Town" fra Steeles egen "(Man I Really) Love This Team". Sangen er en hyldest til baseballholdet Boston Red Sox, og Jon Bon Jovi skulle angiveligt have hørt den, da han rejste rundt for at støtte John Kerry som præsidentkandidat i 2004.

Heller ikke her vil Bon Jovi indrømme nogen skyld, men Steele mener i hvert fald, at han har krav på 400 milliarder dollars (!) fra rockbandet. Ak ja, det er let at komme galt af sted i musikkens verden.


ANNONCE