Nyhed

Coldplay og Duffy fik flest Brits-nomineringer

Begge navne er nomineret i fire kategorier til de kommende Brit Awards

Den årlige uddeling af Brit Awards afvikles 18. februar, og her skal Coldplay og Duffy op imod hinanden i to kategorier, og samtidig kæmpe mod en lang række andre britiske navne i yderligere to kategorier hver.

Begge navne er nomineret i kategorierne Bedste Album og Bedste Single, og Coldplay er samtidig nomineret til Bedste Britiske Gruppe og Bedste Britiske Live Navn. Duffy er udover de førnævnte kategorier også nomineret som Bedste Kvindelige Kunstner og Bedste Nye Navn.

Også Elbow, Adele, The Ting Tings og Estelle er nomineret i flere kategorier til et show, hvor værten er Kylie Minogue i samarbejde med skuespillerne James Corden og Mathew Horne, der i England er kendte fra serien "Gavin And Stacey".


Der vil naturligvis også blive leveret musikalsk underholdning undervejs, hvilket håndteres af Kings Of Leon, U2 og førnævnte Duffy, og så vil der blive uddelt en særlig ærespris (Outstanding Contribution To Music) til Pet Shop Boys.

Brit Awards 2008 vil finde sted 18. februar i London.

ANNONCE