Nyhed

Spleen United er tilbage som kvartet

Gaute Niemann har nu officielt forladt gruppen, som er aktuelle med albummet "School Of Euphoria"

I mandags udgav Spleen United deres længe ventede tredje og ganske anmelderroste album, det meget elektroniske og pop-inspirerede "School Of Euphoria", som GAFFA har tildelt fem stjerner. I dag pryder de så forsiden af GAFFAs februarnummer, og som den opmærksomme læser måske har opdaget, er der kun fire medlemmer på billedet, og ikke fem, som sidste gang Spleen United var pladeaktuelle.

Forklaringen er, at gruppens Gaute Niemann har forladt bandet. Det skete ifølge ham selv ganske udramatisk i løbet af indspilningerne, men det er først blevet officielt i forbindelse med, at gruppen nu er pladeaktuel. Gaute Niemann udtaler:

"Spleen United har været det helt store omdrejningspunkt i mit liv i mange år, og jeg er utrolig stolt over at have været en del af bandet. Men jeg var nødt til at vælge mellem bandet og mit "rigtige" job. De seneste år har jeg ved siden af Spleen United arbejdet med at lave kommunikationskampagner, som alt fra overskægskampagnen Movember til projekter for Coca-Cola. Gradvist blev det bare mere og mere spændende for mig at arbejde i en hel anden verden."


Blev nødt til at vælge

Han fortsætter:

"Men Spleen er ikke et band, man er halvhjertet medlem af. Jeg var nødt til at vælge noget fra, og det blev så bandet. Det var en hård beslutning. Men heldigvis er jeg co-manager på den nye plade og har blandt andet været involveret omkring nummeret "Misery" og Gitte Nielsen-samarbejdet, så selvom jeg er gået ud, er jeg stadigvæk med omkring bandet. Sådan håber jeg, det bliver ved med at være", fortæller Gaute Niemann.


Gaute, der er storebror til forsanger og sangskriver Bjarke Niemann, lægger dog ikke skjul på, at bruddet med Spleen United efterlader et stort savn:

"Bjarke og jeg har altid arbejdet sammen om musik, og vi har det rigtig godt med det løb, vi har kørt. Vores barndomsprojekt lykkedes jo. Og der er aldrig for alvor gået Oasis i den – selvom han da har nogle Liam Gallagher-træk! Så jeg kommer helt klart til at savne at være med ham, Kasper, Rune og Janus på scenen og i øvelokalet i fremtiden."

Spleen United starter deres omfattende tour rundt i Danmark den 17. februar og vil frem mod april besøge hele 17 spillesteder landet over. Turnéen er som følger:


17.02. Vordingborg / Stars

24.02. København / Den Grå Hal 

01.03. Viborg / Paletten


02.03. Herning / Fermaten

03.03. Odense / Posten

08.03. Silkeborg / No. 9


09.03. Randers / Værket

10.03. Kolding / Godset

15.03. Sønderborg / Sønderborghus


16.03. Vejle / Bygningen

17.03. Esbjerg / Tobakken

23.03. Roskilde / Gimle


24.03. Frederiksværk / Gjethuset

30.03. Aarhus / Train

31.03. Aalborg / Studenterhuset


05.04. Horsens / Det Ny Teater

06.04. Albertslund / Forbrændingen

07.04. Rønne / Musikhuzet


Køb billetter til koncerterne via GAFFA Live.

 

 


ANNONCE