Nyhed

Gratis endagsfestival i Amager Bio

Operation Dagsværk holder med støtte fra Roskilde Festival gratis endagsfestival med unik liveperformance fra Djuna Barnes og Kubkub

Djuna Barnes og Kubkub har i knap et halvt år arbejdet på at skabe en musikalsk og visuel liveperformance, som man kan opleve på lørdag, hvor Operation Dagsværk Danmark og Operasjon Dagsverk Norge med støtte fra Roskilde Festival for første og eneste gang har skabt to gratis endagsfestivaler. Den første fandt sted i Oslo den 9. juni (billedet), og nu er turen så kommet til Amager Bio den 16. juni, hvor man ud over Djuna Barnes og Kubkub blandt andre kan opleve Den Sorte Skole og Firehouse Sound.

Operasjon Gränseløs er navnet den kreative og musikalske festival, som skal være med til at fejre unges frivillige engagement på tværs af grænser. I den forbindelse har den anerkendte dj Djuna Barnes i samarbejde med den visuelle kunstner Kubkub specialproduceret en liveoplevelse, som vil tage publikum med på en global musikalsk rejse. World music og værdier som solidaritet og frivillighed vil blive tilført moderne lyd og kontekst og akkompagneret af en legende billedside, som indebærer vild grafik, ord og farver.

Det københavnske line-up vil, ud over denne unikke liveoplevelse, byde på musik fra både Den Sorte Skole, Firehouse Sound, Rosa Lux, Defaktor, Ham Der Hasse & Sukker Lyn samt YoungBlood Sound + Lil' Kaka.


Dagen er for alle uanset hvor meget, eller lidt, frivilligt arbejde man har lavet tidligere. Det hele starter på lørdag kl. 14.00 på Musiktorvet foran Amager Bio, med dj's, workshops og kunstinstallationer.

ANNONCE