Den amerikanske trio planlægger at udgive "¡Quatro!" i 2013
Det amerikanske band Green Day har annonceret, at de planlægger at udgive "¡Quatro!", som bliver en efterfølger til albumtrilogien "¡Uno!", "¡Dos!", "¡Tre!". "¡Quatro!" er en dokumentarfilm, instrueret af Tim Lynch, og filmen får præmiere i løbet af 2013. Ifølge Rolling Stone går filmen bag om processen med albumtrilogien, men viser også en række koncertoptagelser.
"¡Quatro!" bringer vores fans et skridt tættere på ved at give dem mere adgang og afsløre, hvordan det var for os at skabe disse plader," udtaler Green Day-bassisten Mike Dirnt.
Tredje del af Green Days albumtrilogi med titlerne "!Uno!", "!Dos!" og "!Tré!" bliver udgivet den 10. december 2012. Green Day aflyste for nylig resten af deres planlagte koncerter i 2012, og deres koncerter i januar og februar 2013 er blevet udskudt. Det skyldtes, at forsanger Billie Joe Armstrong var gået i rehab efter at have opført sig aggresivt ved en koncert i september.
"¡Uno!" og "¡Dos!" blev begge anmeldt til fire stjerner i GAFFA af Keld Rud. Om andet udspil skrev han:
"'Dos!' er i denne anmelders ører et par mulehår bedre end 'Uno!'. De har begge det til fælles, at de er uprætentiøse rock-album af det klassiske tilsnit, hvor der er et imponerende melodisk overskud, og hvor det i sidste ende handler om, hvor gode sangene er. De er heldigvis ret gode."





