U2-frontmanden får en nyopdaget edderkoppeart opkaldt efter sig
I USA har man opdaget ikke mindre end 33 nye edderkopper af trapdoor-familien. De tre af dem er blevet opdaget i Joshua Tree National Park i Californien. Trapdoor-familien har fået sit navn, fordi den bygger en hule med en luge, hvor den gemmer sig for sit bytte. Den ene af nye arter bliver opkaldt efter selveste Bono fra U2. Navnet hædrer U2-albummet "The Joshua Tree" fra 1987, skriver The Press Enterprise. Edderkoppens navn bliver derfor Aptostichus Bonoi, og den er navngivet af biologen Jason Bond fra Auburn University Museum.
Andre steder er der desuden også blevet fundet nye edderkopper af trapdoor-familien. Flere af disse er ligeledes blevet opkaldt efter kendte mennesker som for eksempel Angelina Jolie og Barack Obama.
U2 gæstede senest Danmark i Horsens i 2010, hvor GAFFA gav koncerten 4 stjerner. Desuden har bandet annonceret, at de er i gang med et album, der forhåbentlig kommer i år. Det nye album bliver gruppens 13. studiealbum og det første siden "No Line On The Horizon" fra 2009.





