Nyhed

Ulige Numre i Libanon: Vi har været meget påvirkede af denne rejse

Vi har fået en snak med det danske band, der er ambassadører for Landsindsamlingen i morgen

Ulige Numre har været i Libanon sammen med Dansk Flygtningehjælp som ambassadører for Landsindsamlingen, der finder sted i morgen. Vi har talt med keyboard-spiller Jacob Ulstrup om bandets oplevelser.

Hvordan kom det i stand, at I skulle til Linanon, og hvor længe var I af sted?

– Dansk Flygtningehjælp spurgte, om vi ville være ambassadører, og vi sagde ja, da vi gerne vil være med til at sætte fokus på en god sag.


Hvad lavede I der?

– Det kan være svært at forestille sig, men megen af flygtningenes tid går med at vente. Vente på, at konflikten er overstået, så de kan komme hjem igen og mærke deres lands jord under deres fødder, som mange af flygtningene selv sagde. Med 4,5 millioner indbyggere i Libanon og 1,5 milloner flygtninge – hvoraf halvdelen af dem er børn – er der af naturlige årsager ikke mulighed for, at disse kan aktiveres. Derfor er en af de vigtige prioriteter simpelthen at skabe en hverdag for dem.

– I de fire dage, vi var af sted, besøgte vi kvindecentre, hvor kvinder kan mødes og lære basale færdigheder som syning, engelsk etc., børneopholdssteder, hvor børn kan komme og socialisere for på den måde at komme væk fra eller bearbejde de til tider frygtelige hændelser, som de har været vidne til og en skole, som Dansk Flygtningehjælp har bygget om, så den under krisen kan huse flygtninge. Vi blev også vist rundt i et af de mange, enorme pakhuse, hvor meget af den nødhjælp, som Dansk Flygtningehjælp anskaffer, bliver opbevaret.


Hvilket forhold har I til Dansk Flygtingehjælp?

– Vi har altid haft stor respekt for Dansk Flygtningehjælp, men har ikke før nu oplevet, hvor omfattende en organisation det rent faktisk er – ikke kun i Libanon, men på verdensplan. 

Kunne man forestille sig, at jeres oplevelser kommer til udtryk musikalsk på et tidspunkt? 


– Helt konkret var vores formål at tage derned som de mennesker, vi er og dermed ikke lægge vægt på det faktum, at vi er musikere. Dog handler musik jo meget om følelser, og vi har været meget påvirkede af denne rejse.

Hvad var de vildeste oplevelser i løbet af turen? Hvad gjorde størst indtryk?

– Det største indtryk var helt klart at møde de mennesker, som har været på flugt i flere år. At få deres personlige fortællinger fortalt direkte og på første hånd. Det var en vild oplevelse der krævede, at man tog stilling til dem som enkelte individer.


Hvis der nu stadig sidder nogle derude og er i tvivl om, hvorvidt de skal donere til Landsindsamlingen, hvad er så jeres bedste argument for at få pungen op af baglommen? 

– Først og fremmest skal man jo ikke have pungen op af baglommen på nogen måde! Man skal bruge sin søndag formiddag på at samle ind i tre timer, hvilket kan give to gennemsnitlige libanesiske familier på seks personer mad i en hel måned. Dansk Flygtningehjælp gør et kæmpe stykke arbejde, og hver eneste krone er givet godt ud.

Kunne I forestille jer at gøre noget lignende igen?


– Det har været en gigantisk øjenåbner for os, så hvis vi en anden gang har mulighed for at sætte fokus på en så god sag, vil vi uden tvivl sige ja.

 

ANNONCE