x

GRAMMY 2021: Her er vinderne – der er også en dansker med

GRAMMY 2021: Her er vinderne – der er også en dansker med

Beyoncé var aftenens store vinder

I nat dansk tid blev musikbranchens nok mest prestigefulde pris, Grammy, uddelt for 63. gang, denne gang ved et corona-nedskaleret show i og uden for Los Angeles Convention Center, hvor kun de nominerede og ganske få andre var publikum.

Beyoncé var aftenens store vinder med i alt fire priser. Hun har nu sammenlagt 28 statuetter på den tætpakkede kaminhylde, og dermed er hun både den kvinde og den sanger, der har modtaget flest Grammyer til dato. Kun den afdøde dirigent Georg Solti har med 31 priser flere end hende.

Beyoncé delte i øvrigt en af priserne med sin niårige datter Blue Ivy samt Wizkid for videoen til sangen "Brown Skin Girl".

Megan Thee Stallion kom lige efter Beyoncé med tre priser, herunder Best New Artist.

Beyoncé og Megan Thee Stallion var i øvrigt sammen om to af priserne, idet de gik til deres fælles nummer "Savage", som vandt i kategorierne Best Rap Performance og Best Rap Song. 

Best New Artist betragtes som en af de fire fornemste priser ved showet. De tre andre er Album of the Year, som gik til Taylor Swift og "Folklore", Record of the Year, der gik til Billie Eilish og "Everything I Wanted" og Song of the Year, som blev tildelt H.E.R. med "I Can't Breathe". Prisen Record of the Year går til solisten og produceren på en sang, mens Song of the Year går til sangskriveren.

Billie Eilish vandt også prisen Best Song Written For Visual Media for sin James Bond-temasang "No Time to Die".

Taylor Swift er nu den første kvinde, der har modtaget prisen Album of the Year tre gange. Hun gjorde det tidligere med Fearless i 2010 og 1989 i 2016. Kun tre andre kunstnere har tidligere gjort samme bedrift, nemlig Frank Sinatra, Stevie Wonder og Paul Simon.

Sidste års måske bedst anmeldte album, Fiona Apples Fetch the Bolt Cutters, modtog prisen Alternative Album of the Year, ligesom Apple fik prisen Best Rock Performance for albummets sang "Shameika". Det var hendes første Grammyer siden 1998, og nu har hun i alt tre.

Kanye West modtog sin første Grammy i otte år for albummet Jesus Is King i kategorien Best Contemporary Christian Music Album – han har nu i alt 22.

The Strokes vandt deres første Grammy nogensinde, i kategorien Best Rock Album for The New Abnormal.

Der var også en dansker blandt vinderne, for som Soundvenue gør opmærksom på, er producernavnet TheSkyBeats et alias for den unge danske producer Frederik Thrane, der var medmodtager af Grammyen til Bad Bunny, der vandt prisen Best Latin Pop or Urban Album for albummet YHLQMDL. Dette album indeholder sangen "P FKN R", som Thrane har produceret. 

Der var ikke nogen pris til den anden danske nominerede, Christoffer Semelius, som var med-sangskriver og med-producer på sangen "Running With the Wolves" på albummet Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga, der var nomineret i kategorien Best Compilation Soundtrack for Visual Media. Denne kategori blev vundet af soundtracket til Jojo Rabbit.

Komikeren Trevor Noah var vært, og de optrædende ved showet var traditionen tro en lang række stjerner: Cardi B, BTS, Billie Eilish, Doja Cat, Haim, Dua Lipa, Megan Thee Stallion, Harry Styles, Taylor Swift, Bad Bunny, Black Pumas, Brandi Carlile, DaBaby, Mickey Guyton, Brittany Howard, Miranda Lambert, Lil Baby, Chris Martin, John Mayer, Maren Morris, Post Malone og Roddy Ricch

LÆS OGSÅ: The Weeknd vil boykotte Grammy-uddelingen fremover

Nedenfor kan du se listen over vinderne og de nominerede i en del af kategorierne – hele den lange vinderliste kan ses på Grammy-showets hjemmeside.

Record Of The Year

‘Black Parade’, Beyoncé
‘Colors’, Black Pumas
‘Rockstar’, DaBaby featuring Roddy Ricch
‘Say So’, Doja Cat
‘Everything I Wanted’, Billie Eilish – winner
‘Don’t Start Now’, Dua Lipa
‘Circles’, Post Malone
‘Savage’, Megan Thee Stallion featuring Beyoncé

Album Of The Year

‘Chilombo’, Jhené Aiko
‘Black Pumas’, Black Pumas
‘Everyday Life’, Coldplay
‘Djesse Vol.3’, Jacob Collier
‘Women In Music Pt. III’, Haim
‘Future Nostalgia’, Dua Lipa
‘Hollywood’s Bleeding’, Post Malone
‘Folklore’, Taylor Swift – winner 

Song Of The Year

‘Black Parade’, Beyoncé
‘The Box’, Roddy Ricch
‘Cardigan’, Taylor Swift
‘Circles’, Post Malone
‘Don’t Start Now’, Dua Lipa
‘Everything I Wanted’, Billie Eilish
‘I Can’t Breathe’, H.E.R. – winner
‘If The World Was Ending’, JP Saxe featuring Julia Michaels

Best New Artist

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion – winner

Best Pop Solo Performance

‘Yummy’, Justin Bieber
‘Say So’, Doja Cat
‘Everything I Wanted’, Billie Eilish
‘Don’t Start Now’, Dua Lipa
‘Watermelon Sugar’, Harry Styles – winner
‘Cardigan’, Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance

‘Un Dia (One Day)’, J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny and Tainy
‘Intentions’, Justin Bieber featuring Quavo
‘Dynamite’, BTS
‘Rain On Me’, Lady Gaga with Ariana Grande – winner
‘Exile’, Taylor Swift featuring Bon Iver

Best Traditional Pop Vocal Album

‘Blue Umbrella’, Daniel Tashian
‘True Love: A Celebration Of Cole Porter’, Harry Connick Jr.
‘American Standard’, James Taylor – winner
‘Unfollow The Rules’, Rufus Wainwright
‘Judy’, Renée Zellweger

Best Pop Vocal Album

‘Changes’, Justin Bieber
‘Chromatica’, Lady Gaga
‘Future Nostalgia’, Dua Lipa – winner
‘Fine Line’, Harry Styles
‘Folklore’, Taylor Swift

Best Dance Recording

‘On My Mind’, Diplo & Sidepiece
‘My High’, Disclosure featuring Aminé & Slowthai
‘The Difference’, Flume featuring Toro y Moi
‘Both Of Us’, Jayda G
’10%’, Kaytranada featuring Kali Uchis – winner

Best Dance/Electronic Album

‘Kick I’, Arca
‘Planet’s Mad’, Baauer
‘Energy’, Disclosure
‘Bubba’, Kaytranada – winner
‘Good Faith’, Madeon

Best Contemporary Instrumental Album

‘Axiom’, Christian Scott aTunde Adjuah
‘Chronology Of A Dream: Live At The Village Vanguard’, Jon Batiste
‘Take The Stairs’, Black Violin
‘Americana’, Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell
‘Live At The Royal Albert Hall’, Snarky Puppy – winner

Best Rock Performance

‘Shameika’, Fiona Apple – winner
‘Not’, Big Thief
‘Kyoto’, Phoebe Bridgers
‘The Steps’, Haim
‘Stay High’, Brittany Howard
‘Daylight’, Grace Potter

Best Metal Performance

‘Bum-Rush’, Body Count – winner
‘Underneath’, Code Orange
‘The In-Between’, In This Moment
‘Bloodmoney’, Poppy
‘Executioner’s Tax (Swing Of The Ace) – Live’, Power Trip

Best Rock Song

‘Kyoto’, Phoebe Bridgers
‘Lost In Yesterday’, Tame Impala
‘Not’, Big Thief
‘Shameika’, Fiona Apple
‘Stay High’, Brittany Howard – winner

Best Rock Album

‘A Hero’s Death’, Fontaines D.C.
‘Kiwanuka’, Michael Kiwanuka
‘Daylight’, Grace Potter
‘Sound & Fury’, Sturgill Simpson
‘The New Abnormal’, The Strokes – winner

Best Alternative Music Album

‘Fetch The Boltcutters’, Fiona Apple – winner
‘Hyperspace’, Beck
‘Punisher’, Phoebe Bridgers
‘Jaime’, Brittany Howard
‘The Slow Rush’, Tame Impala

Best R&B Performance

‘Lightning & Thunder’, Jhené Aiko & John Legend
‘Black Parade’, Beyoncé – winner
‘All I Need’, Jacob Collier featuring Mahalia & Ty Dolla $ign
‘Goat Head’, Brittany Howard
‘See Me’, Emily King

Best Traditional R&B Performance

‘Sit On Down’, The Baylor Project featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
‘Wonder What She Thinks Of Me’, Chloe X Halle
‘Let Me Go’, Mykal Kilgore
‘Anything For You’, Ledisi – winner
‘Distance’, Yebba

Best R&B Song

‘Better Than I Imagined’, Robert Glasper featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello – winner
‘Black Parade’, Beyoncé
‘Collide’, Tiana Major9 & Earthgang
‘Do It’, Chloe X Halle
‘Slow Down’, Skip Marley & H.E.R.

Best Progressive R&B Album

‘Chilombo’, Jhené Aiko
‘Ungodly Hour’, Chloe X Halle
‘Free Nationals’, Free Nationals
‘Fuck Yo Feelings’, Robert Glasper
‘It Is What It Is’, Thundercat – winner

Best R&B Album

‘Happy 2 Be Here’, Ant Clemons
‘Take Time’, Giveon
‘To Feel Love/D’, Luke James
‘Bigger Love’, John Legend – winner
‘All Rise’, Gregory Porter

Best Rap Performance

‘Deep Reverence’, Big Sean featuring Nipsey Hussle
‘Bop’, DaBaby
‘What’s Poppin’, Jack Harlow
‘The Bigger Picture’, Lil Baby
‘Savage’, Megan Thee Stallion featuring Beyoncé – winner
‘Dior’, Pop Smoke

Best Melodic Rap Performance

‘Rockstar’, DaBaby featuring Roddy Ricch
‘Laugh Now Cry Later’, Drake featuring Lil Durk
‘Lockdown’, Anderson .Paak – winner
‘The Box’, Roddy Ricch
‘Highest In The Room’, Travis Scott

Best Rap Song

‘The Bigger Picture’, Lil Baby
‘The Box’, Roddy Ricch
‘Laugh Now Cry Later’, Drake featuring Lil Durk
‘Rockstar’, DaBaby featuring Roddy Ricch
‘Savage’, Megan Thee Stallion featuring Beyoncé – winner

Best Rap Album

‘Black Habits’, D Smoke
‘Alfredo’, Freddie Gibbs & The Alchemist
‘A Written Testimony’, Jay Electronica
‘King’s Disease’, Nas – winner
‘The Allegory’, Royce Da 5’9”

Best Country Solo Performance

‘Stick That In Your Country Song’, Eric Church
‘Who You Thought I Was’, Brandy Clark
‘When My Amy Prays’, Vince Gill – winner
‘Black Like Me’, Mickey Guyton
‘Bluebird’, Miranda Lambert

Best Country Duo/Group Performance

‘All Night’, Brothers Osborne
’10,000 Hours’, Dan + Shay & Justin Bieber – winner
‘Ocean’, Lady A
‘Sugar Coat’, Little Big Town
‘Some People Do’, Old Dominion

Best Country Song

‘Bluebird’, Miranda Lambert
‘The Bones’, Maren Morris
‘Crowded Table’, The Highwomen – winner
‘More Hearts Than Mine’, Ingrid Andress
‘Some People Do’, Old Dominion

Best Country Album

‘Lady Like’, Ingrid Andress
‘Your Life Is A Record’, Brandy Clark
‘Wildcard’, Miranda Lambert – winner
‘Nightfall’, Little Big Town
‘Never Will’, Ashley McBryde

Best Compilation Soundtrack For Visual Media

‘A Beautiful Day In The Neighborhood’, Various Artists
‘Bill & Ted Face The Music’, Various Artists
‘Eurovision Song Contest: The Story Of Fire Saga’, Various Artists
‘Frozen 2’, Various Artists
‘Jojo Rabbit’, Various Artists – winner

Best Score Soundtrack For Visual Media

‘Ad Astra’, Max Richter
‘Becoming’, Kamasi Washington
‘Joker’, Hildur Guðnadóttir – winner 
‘1917’, Thomas Newman
‘Star Wars: The Rise Of Skywalker’, John Williams

Best Song Written For Visual Media

‘Beautiful Ghosts’ [From Cats], Taylor Swift
‘Carried Me With You’ [From Onward], Brandi Carlile
‘Into The Unknown’ [From Frozen 2], Idina Menzel & Aurora
‘No Time To Die’ [From No Time To Die], Billie Eilish – winner 
‘Stand Up [From Harriet], Cynthia Erivo

Producer Of The Year, Non-Classical

Jack Antonoff
Dan Auerbach
Dave Cobb
Flying Lotus
Andrew Watt – winner (for sit arbejde med Post Malone, Ozzy Osbourne, Miley Cyrus, Dua Lipa, 5 Seconds of Summer og A Boogie With´ Da Hoodie)

Se de øvrige vindere på Grammy-showets hjemmeside.


Nyheder, artikler og anmeldelser fra GAFFA