Nyhed

Roxette-nummeret It Must Have Been Love kan fejre 25 års-jubilæum

En kærlighedshistorie mellem en svensk duo og en amerikansk filmindustri

For 25 år siden tonede kærlighedshistorien mellem en ung, rødhåret prostitueret og en gråsprængt forretningsmand frem på biograflærreder verden over. Men filmen "Pretty Woman" skulle vise sig at være mere end et glamorøst askepot-eventyr. Filmsangen "It Must Have Been Love" blev leveret af duoen, Roxette, og samarbejdet mellem de svenske musikere og den amerikanske filmindustri slog gnister. I dag kan de fejre deres sølvbryllup og Parlophone/Warner udgiver i den anledning en digital version af nummeret. 

Ikke alene blev filmen en kassesucces af dimensioner, men for Roxette strøg også direkte ind på førstepladsen af den amerikanske Billboard Hot 100-liste. Ét år forinden havde duoen nydt sit internationale gennembrud med singlen "The Look" og fik samme år tilbudt muligheden for at indspille et nummer til filmen "3000 Dollars", der skulle handle om en rig forretningsmand, der forelskede sig i en kompromisløs, prostitueret kvinde. Desværre var Roxette midlertidigt optaget af en europæisk turné og forberedelserne til udgivelsen af endnu en single. Deres stramme tidsplan havde derfor ikke umiddelbart plads til den amerikanske bejler. Som et plaster på såret tilbød de derfor filmselskabet Disney/Touchstone deres forslidte julesingle "It Must Have Been Love (Christmas For The Broken Hearted)", som havde gået sin bølgegang igennem Sverige i 1987. 

Selvom duoen havde haft travlt med at spille kostbare, krøb den eksotiske bejler dog langsomt ind under huden på det svenske par, der barberede singlen for julereferencer og genindspillede den, og sendte den afsted til Hollywood. Filmen havde midlertidigt ændret navn til "Pretty Woman", og med singlen kunne Roxette indkassere sin tredje nummer ét-single på bare tre år. 


Den dramatiske kærlighedsaffære førte et klippefast forhold med sig og i dag, 25 år senere, har kærlighedsbarnet "Pretty Woman" med tilhørende soundtrack stadfæstet sig som klassikere i både musik - og filmindustrien. Det må bestemt have været kærlighed - og du kan høre balladen her:

ANNONCE