Nyhed

Jazztalentet Claire Martin kommer til Aalborg

Den engelske sangerinde gæster Musikkens Hus senere på måneden

Hvis man har lyst til at give sig selv en oplevelse med jazzmusik, så kommer en anledning her. Når den engelske jazzsangerinde Claire Marin kommer til Musikkens Hus i Aalborg den 25. april, bliver det med fortolkninger af både jazzens nye og mere velkendte og klassiske repertoire. Samtidig byder hun ind med jazzede fortolkninger af store rock- og popsange fra for eksempel Tom Waits og Annie Lennox.

Claire Martin er desuden kendt for at inddrage en lang række andre genrer, og hun har blandt andet optrådt med Noel Gallagher fra Oasis, og senest har hun også udforsket mødet imellem jazz og kammermusik sammen med Montpellier Cello Quartet. Hendes talent er endvidere blevet hædret af det britiske kongehus med en Order of the British Empire (OBE), og hun har også høstet mange roser og priser for sine 12 soloalbum.

Koncerten i Aalborg foregår i Intimsalen, hvor hun har Gareth Williams med på piano, Morten Ramsbøl på bas og Kristian Leth (nej, ikke ham fra The William Blakes) med på trommer.


Find billetter via GAFFA Live

Se Claire Martin live:


ANNONCE