Nyhed

Efter fan episode: Rio siger nej til Chappell Roan

Efter en episode med fodboldspilleren Jorginhos familie afviser Rio-borgmesteren Chappell Roan fra stor koncert begivenhed

Mange kendisser har bakket Chappell Roan op i debatten om grænser mellem stjerner, fans og paparazzier. Men Rio de Janeiros borgmester Eduardo Cavaliere går i den stik modsatte retning.

Læs også: Chappell Roan undskylder til mor og datter: “Jeg hader ikke mine fans”

I kølvandet på fodboldspilleren Jorginhos datters oplevelse med den amerikanske sanger har Cavaliere skrevet på X, at Chappell Roan ikke får lov til at spille ved musikbegivenheden Todo Mundo no Rio, så længe han er borgmester. Udtalelsen kommer, selv om Chappell Roan aldrig har været planlagt til at spille ved begivenheden.


Se opslaget nedenfor. Artiklen fortsætter efterfølgende


Eventet har i år Shakira som headliner og har tidligere haft navne som Madonna og Lady Gaga på plakaten.

Ifølge den brasilianske fodboldspiller Jorginho opstod episoden på et hotel i São Paulo under Lollapalooza Brazil, hvor hans kone og datter spiste morgenmad. Datteren, som er stor fan af Chappell Roan, smilede angiveligt til sangeren, hvorefter en sikkerhedsvagt konfronterede familien, skriver Jorginho på Instagram.

“En stor sikkerhedsvagt kom over til deres bord, mens de stadig spiste morgenmad, og begyndte at tale på en ekstremt aggressiv måde til både min kone og datter.”


Sangeren har siden reageret på Jorginhos udtalelser. Hun siger, at hun ikke bad vagten om at sige noget til familien, og at hun ikke selv lagde mærke til moderen og datteren på hotellet.

Det er ikke første gang, Chappell Roan møder kritik for sit forhold til fans. Tidligere har hun kritiseret såkaldte “superfans” og sagt, at fankulturen har udviklet en “krænkende kutyme”.

ANNONCE