Musik & Teaterhus Silkeborg lægger scene til et stykke om Asger Jorn. Steen Jørgensen fra Sort Sol har én af de bærende roller.
D. 9. oktober er der gallapremiere på stykket ”Buttadeo” på Musik & Teaterhus Silkeborg. Stykket omhandler der verdensberømte danske maler Asger Jorn, der i år ville være blevet 90 år. Hovedrollen som den levende Jorn spilles af Dejan Cukic, mens Steen Jørgensen – forsanger i Sort Sol – optræder i rollen som den døde Jorn.
Stykket bliver baggrund for en noget særpræget kobling af kunstnere på den musikalske side, da Jørgensen vil skulle synge kompositioner af Lars Lilholt, der har skrevet musikken til stykket. Så er man interesseret i enten musik, malerkunst, teater eller alle de ovenstående, så skulle der være god grund til at troppe op.
Og synes man det er interressant at se Steen Jørgensen udfolde sig i lidt uvante genrer, så skal man endelig holde øje med den mindekoncert for Jodle Birge, der afholdes d. 28. oktober i enten Horsens eller Randers – det ligger ikke helt fast endnu. Her skal Jørgensen nemlig deltage, så måske kan man være heldig og høre ham synge "Tre Hvide Duer"!