Nyhed

Tre færøske havfruer besøger København

Falkoner Scenen får den 4. juni besøg af Eivør Pálsdóttir, Gudrun Sólia Jacobsen og Lena Anderssen. Billetsalg er i gang på Billetnet.

Eivør Pálsdóttir, Gudrun Sólia Jacobsen og Lena Anderssen er navnene på de tre færøske havfruer, der den 4. juni ligger vejen forbi Falkoner Scenen i København for at besnære det danske publikum og skrive endnu et notat i logbogen over H. C. Andersen-relaterede begivenheden i Danmark i denne tid. Koncertens koncept er nemlig spundet over Andersens eventyr om "Den Lille Havfue og bærer således titlen "Tre Havfruer Besøger København".

Eivør Pálsdóttir har efterhånden etableret sig som en af nordens stærkeste stemmer, og ikke mindst live forstår den blonde sirene at tryllebinde sit publikum med sin unikke røst. Lena Anderssen vil for de fleste være et lidt mere ukendt kort, men hun er så småt ved at arbejde sig ind i den danske bevidsthed. Gudrun Sólia Jacobsen kender vi som vinder af Stjerne For En Aften, hvor hun løb af med sejren i 2003.

Læs mere om koncerten på http://www.3havfruer.dk.



Køb billet her!

ANNONCE