Nyhed

Vælg Jarvis Cockers opvarmningsband

Foreslå lokale opvarmningsbands til blandt andet Jarvis' koncert i København

Jarvis Cocker påbegynder sin Europaturné på torsdag med en koncert i Milano, og til den og de efterfølgende syv europæiske koncerter vil han gerne bakkes op af lokale opvarmningsbands.

Det har han skrevet i et blog-indlæg på sin MySpace-side, hvilket betyder, at I kan være med til at anbefale et opvarmningsorkester til den kommende koncert i København ved at lægge en kommentar til Jarvis.

I skrivende stund har folk foreslået Veto og Junior Senior, men det kunne virke på Jarvis' indlæg, som om han leder efter bands, der kræver en lidt lavere hyre.


Så kender du et fedt orkester, der holder til i København, så læg en kommentar og eventuelt et link til bandets MySpace-side, så Jarv selv kan lytte lidt på dem, og på den måde kan du selv være med til at bestemme, hvem du skal høre åbne for Pulp-frontmanden på Vega 28. januar.

Og hvorfor er det så, at Jarvis overlader den slags beslutninger til sine fans?

"Jeg ved, I har upåklagelig smag, så jeg stoler på, at I ikke anbefaler stinkere".


JarvSpace

ANNONCE