Den danske sangerinde og sangskriver føjes til programmet for den kommende kørende festival
Det unikke kørende festivalskoncept Sounds, som i al sin enkelthed går ud på at festivaldeltagerne bliver kørt rundt til fem forskellige S-togsstationer i København, har netop føjet Tina Dickow på programmet.
Salgsdirektør hos DSB Niklas Marschall siger i en pressemeddelelse:
"Tina Dickow har længe været et ønskenavn til Sounds' line-up, og det er nu lykkedes os at få den danske sangerinde med de smukke sange sat på programmet til festivalen".
S-togsstationerne det drejer sig om er Ny Ellebjerg, Bispebjerg, Nørreport, Vanløse og Enghave Station, hvor man ved hver station vil kunne opleve koncerter. Københavnerne får altså mulighed for en festlig s-togs tur i selskab med dansk musik af absolut topkvalitet. Ud over musikken kan man som passager også opleve Danmarks smukke hovedstad, som festivalens stationer er integreret i.
Af artister der optræder til Sounds, kan du opleve: Fallullah, Carpark North, The Storm, Alphabeat, Sanne Salomonsen, Burhan G, Nabiha og Tina Dickow.
Når de fem scener ved stationerne lukker og slukker, åbner og tænder Sounds op for et ordentligt afterparty i Terminal 2 på ydre Vesterbro. Her vil stjernesangerinden Medina være hovednavn og i løbet af natten vil der være visuals, koncerter og dj's fra kendte danske klubscener til at holde Terminalen kørende sammen med gæsterne. Af dj's kan der nævnes Rune RK, Mike Sheridan, DJ Flip og Tom Og Buda (Lulu Rouge).
Oplysninger om festivalen, up-coming konkurrence, løbende opdatering af programmet og billetter kan findes her.





