Nyhed

Hatesphere drager på turne i Danmark

Hatesphere rejser i foråret Danmark rundt på tour. Med sig har de det københavnske band Helhorse.

Et af de største metalnavne i Danmark, Hatesphere, starter 2012 med at offentliggøre en for mange længe ventet turne rundt i Danmark. I 2011 udkom albummet "The Great Bludgeoning", som blandt andet vandt en GAFFA-Pris i december i kategorien "Årets danske hardrock-udgivelse". Dele af dette album blev luftet under bandets koncerter på MTV Headbangers Ball-touren i september 2011.

Der er udsigt til et hårdt år for Hatesphere, der udover den kommende danske turne også er i gang med at planlægge en omfattende tour rundt i USA og Europa.

Den danske tour inkluderer elleve spillesteder rundt i Danmark, og bandet har med vilje fokuseret på at få nogle af de byer med, som blev forbigået af Headbangers Ball. Supporten leveres af københavnske Helhorse.


Danmarkstouren ser således ud:

04.04 Gimle, Roskilde

13.04 Sønderborghus, Sønderborg


14.04 Train, Aarhus

20.04 Forbrændingen, Albertslund

21.04 Templet, Lyngby


27.04 Musiske Hus, Frederikshavn

03.05 Von Hatten, Randers

04.05 Skråen, Ålborg


10.05 Vega, København

11.05 Stars, Vordingborg

12.05 Bygningen, Vejle


Forsalget starter mandag den 9. januar via de individuelle spillesteders hjemmesider.

ANNONCE