Nyhed

Michael Jackson: The Immortal World Tour kommer til Danmark

Det stort opsatte show med Cirque du Soleil om Michael Jacksen kommer til Herning og Parken

Efter Jacksons død i 2009 har det ikke skortet på kommercielle eventyr, der hylder den store popkonge. Og nu er Cirque du Soleil klar med deres bud. Interessen for legenden er ikke forsvundet efter hans død, og Cirque Soleil tror så meget på Jacksons udødelighed at de arrangeret fire store forestillinger i Danmark

Showet er en blanding af Cirque du Soleils vanlige kreativitet og Michael Jacksons musik. Showet er instrueret af Jamie King og består af 64 internationale dansere, akrobater og musikere.

Showet er én stor blanding af billeder, dans og musik. Og med udgangspunkt i popkongens eget udtryk bruger truppens artister Michael Jacksons eget kreative univers. 


Showet er rettet mod gamle såvel som nye fans og er tænkt som en hyldest til the King of Pop, der bliver ved med at imponere lyttere og tilskuere. Showet inkorporerer blandt andet Jacksons Giving Tree, hvor han efter sigende skulle være blevet inspireret til flere af sine største hits. 

Showet er et samarbejde mellem The Estate of Michael Jackson og Cirque du Soleil. Cirque du Soleil har tidligere opført lignende forestillinger om Elvis Presley og The Beatles, men ikke noget i denne størrelsesorden. Showet blev opført første gang den 2. oktober 2011 i Montreal og kommer til Danmark til efteråret og det skal blive spændende om Jackson kan trække fulde fire gange efter sin død.

 


Forestillinger

24/10: Herning (Jyske Bank Boxen)

25/10: Herning (Jyske Bank Boxen)


27/10: København (Parken)

28/10: København (Parken)

 


Billetsalget starter den 6. februar og kan købes her

 

Se trailer for showet her


 

ANNONCE