Nyhed

Rangleklods voksede fra Roskildes bookning

Danske Rangleklods debuterede fredag på Roskilde Festival med en Cosmopol-koncert for 7000 mennesker. GAFFA fangede bagmanden, Esben Nørskov Andersen, i Mediebyen efter koncerten.

Han var egentlig booket til opvarmningsscenen Apollo Countdown, men måtte flyttes til hovedprogrammet på grund af stigende popularitet. Fredag vækkede Esben Nørskov Andersens elektroniske projekt Rangleklods op mod 7000 mennesker på Roskilde Festivals urbane scene, Cosmopol. 

"Vi fik den første henvendelse fra Roskilde i december efter ep-udgivelsen, hvor vi aftalte, at jeg skulle spille på Apollo-scenen. Og hvis det var det, det var endt med, var jeg også blevet helt vildt glad. Men kort tid efter ringer de tilbage og siger, at "vi kunne egentlig godt tænke os at flytte dig til det rigtige program", og det havde jeg selvfølgelig intet imod. Det normale for danske bands er jo blevet, at man tager Pavilion Junior og så kommer på programmet måske et par år efter. Men jeg er simpelthen gået direkte ind på Cosmopol. Godt nok var klokken 12 fredag, men teltet var fyldt, og det var en fantastisk oplevelse at se min første store, danske koncert være så stort. Det er svært at beskrive.

Flytningen i programmet må også være en tilkendegivelse af, at din plade rykkede?


"I starten var jeg meget overrasket over bookningen. Jeg så mig selv mere som en Apollo-bookning, og at det var det publikum, jeg kunne tiltrække. Jeg har aldrig troet, at jeg med så kort varsel kunne tiltrække et så stort publikum. Jeg har altid bare lavet det, jeg har haft lyst til at lave, uden at tænke over, om det er for poppet eller for melodiøst. Det, jeg kunne se i dag, var, hvor blandet og spredt publikum er, det var det smukkeste ved det."

Hvor lægger koncerten sig i din udvikling af Rangleklods?

"Jeg ser Rangleklods som mit barn, og det vokser op på en måde, som jeg er glad for. Der er efterhånden tre mærkepunkter: Jeg spillede min første koncert på konservatoriet for tre år siden, en uge efter at jeg var startet på den elektroniske linje og der opdagede jeg, at jeg havde lavet Rangleklods. Så spillede jeg på Spot sidste år og så Cosmopol på Roskilde i dag.


Jeg ser koncerter sådan, at alting er et springbræt. Der har selvfølgelig været nogle nerver involveret, men ikke på et uudholdeligt plan. Uanset om det er en koncert for 30 mennesker eller 6000-7000 mennesker, så skal publikum have en så god koncert som muligt, og jeg skal have det så sjovt som muligt. Det er, når man giver, alt hvad man har, at man lærer noget om sine egne sange. Vi havde et større setup med i dag (fredag) med guitarist, synthesizer og percussion. Det er meget vigtigt for mig, at det hold, vi har samlet, består af folk, jeg virkelig holder af og synes er gode og dygtige. "

Hvordan er al den omtale, der også følger med en Roskilde-koncert?

"Som førstegangsspillende, dansk kunstner på Roskilde følger der altid omtale med. Det føles dejligt, og for mit vedkommende er det lidt en forsinket bekendtgørelse af, at det album, jeg udgav, virkelig har sat nogle spor. Jeg kan godt lide den måde, hvorpå albummet har arbejdet lidt langsomt. Det var ikke noget, der kom ud og var stort i en uge. Den er nærmest blevet overleveret fra nogle til nogle andre, og den her koncert ser jeg som beviset på det. Jeg havde en rigtig god fornemmelse, allerede da jeg kom i onsdags, og alle jeg kender på festivalen sagde, at når de havde reklameret for at jeg spillede fredag, sagde folk bare "det har jeg allerede fået at vide, det vil de helt sikkert komme til". Jeg håber og tror på, at det er fordi, kvaliteten af det er der. "


Ser du så koncerten som en fornem afslutning af din første plade eller et trin på vej mod noget større?

"Det er et trin i en lang udvikling. Jeg havde ikke oplevelsen af at stå med armene over hovedet og tænke, at det her er det største det bliver. Jeg må sige, at jeg har ekstremt store ambitioner med det her, og de stopper absolut ikke kun ved Danmark. Og når det er sagt, så ser jeg også mig selv spille langt bedre koncerter på Roskilde fremover. Jeg er et meget nøgternt menneske, omkring det jeg gør, og jeg synes, koncerten gik rigtig godt, men der er også mange ting, jeg gerne vil gøre bedre.

Så den plads Roskilde altid har i programmet fredag eller lørdag nat på Arena klokken 02, den snupper du næste gang?


"Enten næste gang eller næste gang igen. Det er helt klart målsætningen, det vil slet ikke være bleg for at indrømme."

Hvad skal du bruge resten af festivalen på?

"Det her er første gang i lang tid, jeg kan puste ud. Jeg har to-tre dages fri og bliver her til mandag morgen. Jeg glæder mig rigtig meget til tUnE-yArDs, Amadou & Mariam og Bon Iver for eksempel og i det hele taget til bare at lægge Rangleklods på hylden bare lige nogle få dage. "


Bliver det så til skulderklap i Mediebyen eller fest på campen?

"Jeg vil holde det til et minimum i Mediebyen og hygge mig med vennerne. Jeg sov kun tre timer i nat, fordi Apparatjiks bas fra Orange Scene hamrede så hårdt i luftmadrassen. Det var helt sindssygt. Så ved man, at det er godt anlæg, så det må jeg hellere spille på engang."  

Billedet er fra Rangleklods' koncert på Spot Festival 2011. 


Læs mere om Roskilde Festival på www.gaffa.dk/roskilde

Se en spritny optagelse af Rangleklods, der spiller "Young And Dumb" på Roskilde nedenfor. Sangen er filmet af Thomas Gram.


ANNONCE