Nyhed

Stil spørgsmål live til Ellie Goulding i dag

Den engelske sangerinde deltager i en live-video-webchat sidst på eftermiddagen i dag

For nylig blev det offentliggjort, at den engelske sangerinde Ellie Goulding giver koncert i Lille Vega den 10. april 2013. Hun er både blevet sammenlignet med Adele, har turneret med Katy Perry og sunget for Obama, og i dag fredag den 16. november kan man lære sangerinden lidt bedre at kende på Muzu.Tv, hvor hun deltager i en eksklusiv live-video-webchat.

Ellie Goulding tager imod spørgsmål live fra sine fans igennem Twitter og Facebook, og desuden vil hun optræde med to sange live, hvoraf den ene er hendes nye single "Figure 8". Det hele foregår klokken 18 dansk tid. Spørgsmål til Ellie Goulding kan tweetes ved at bruge hashtagget #figure8onmuzutv, men det kan også lade sig gøre for Facebook-brugere igennem Muzu.tv.

Ellie Gouldings andet album "Halcyon" kom på gaden i oktober, og pladen indeholder blandt andet radiohittet "Anything Could Happen". Ellie Goulding har skrevet albummet sammen med Jim Elliot, og har desuden co-produceret "Halcyon". Albummet blev anmeldt til fire stjerner i GAFFA af Signe Bønsvig Wehding, som skrev:


"Undertegnede havde svært ved at høre det utrolige ved Goulding, da hun blev udnævnt til noget af det mest lovende på pophimlen for et par siden. Men hun lyser klarere her på andet udspil. Ellie Goulding åbner faktisk sit andet album med lidt af en lussing til os, der afviste hendes første udspil."

Følg livechatten på Muzu.tv.

ANNONCE