Til februar 2014 kan bandet fejre 20 års jubilæum, og de løfter allerede nu sløret for planer til deres jubilæumsshow
Verdenskendte Muse er så småt begyndt at planlægge deres 20 års jubilæum, som de kan fejre til februar næste år. Bandet er på Twitter begyndt at lægge ledetråde ud til deres fans.
Muse gav den 13. august koncert i Japan, hvor bandet havde valgt at stille op i alternativ beklædning ledsaget af en masse finurlige figurer, som optrådte på scenen sammen med bandet. Derudover var track-listen til koncerten præget af en lang række af bandets mindre kendte numre, hvor bandets større hits var gemt som ekstranumre. Efter den alternative optræden skrev Muse forsanger Matt Bellamy på Twitter: "Hey, relax; that's was just a rehearsal for our 20 year anniversary tour!" Muse har oplyst, at koncerten den 13. august i Japan blev optaget på en video, som bliver udgivet i den nærmeste fremtid. Se og hør billeder og klip fra koncerten på Gigwise.
I tillæg til den spøjse koncert har Muse-trommeslager Dom Howard tidligere på året luftet idéen om at spille et "lille klub"-show i 2014, hvilket adskiller sig radikalt fra bandets tidligere koncerter, der primært har foregået på store stadionscener og festivaler.
Skal man gå efter bandmedlemmernes udtalelser, tyder noget altså på, at Muse-fans verden over har et alternativt jubilæumsshow i vente.
Siden Muse debuterede i 1994 har bandet udgivet seks studiealbum. Seneste udgivelse var "The 2nd Law", som GAFFAs anmelder Kristian Bach Petersen gav tre stjerner. Bandets sidste koncert på dansk grund var, da de gæstede Roskilde Festival i 2010, som til gengæld vakte begejstring hos GAFFAs anmelder Christian Erin-Madsen, der saluterede med fem stjerner.