Nyhed

To nye tracks fra L.O.C. online – album på vej

Rapperen L.O.C. har i dag offentliggjort to nye sange og annonceret en ny plade med titlen “Dominologi XV Veteran”.

Rapperen L.O.C. har i dag offentliggjort to nye sange og annonceret en ny plade med titlen “Dominologi XV Veteran”. I de næste uger vil rapveteranen løbende udsende flere sange fra det kommende album.

L.O.C. havde sendt noget af en cliffhanger ud i onlinesfæren, da han i går på Facebook blot skrev “I morgen klokken 17:00!” ledsaget af et billede med teksten “Dominologi XV Veteran”. Det fik mange fans til rigtigt at gætte på et nyt album fra den populære og produktive rapper, hvis seneste udspil er sidste års jubilæumsalbum “Anno XV”, der markerede den dengang 15 år lange karriere.

Det album indeholdt dog blot tre nye sange, men under produktionen var der mere i gære, viser det sig nu.


“Der var noget amputeret over kun at skulle lave tre nye tracks til “Anno XV”-albummet”, skriver rapperen på Facebook, inden han fortsætter “og da det sidste år var præcis 15 år siden “Dominologi” udkom, endte jeg i processen med at lave et helt album under arbejdstitlen “Dominologi XV Veteran””.

Det nye album bliver L.O.C.’s studiealbum nummer 11, og de to første numre “Uimponeret” og “F.T.A.T” er altså allerede at finde online på SoundCloud. Rapperen lover desuden, at han allerede har folk i gang med at “skære lortet på vinyl”, så der er nok at glæde sig til for den store fanskare.

Læs eller genlæs vores store jubilæumsinterview med L.O.C. fra sidste år her


ANNONCE