Nyhed

Newbees Festival har alt fra tropisk bass til akademisk hovskisnovski

Gaffa.dk - Alt om musik

Når dette års Newbees Festival løber af stablen i år, er det for tiende år i træk, at cremen af dansk, upcoming musik får mulighed for at vise sig frem foran et større publikum i Stakladen i Aarhus.

Det er ti år siden, Studenterhus Aarhus for første gang åbnede dørene for vækstlaget i dansk musik, og siden har en lang række musikere fået en scene og et publikum samt et rygstød til deres karriere – blandt andre har Ginger Ninja, Quadron, The Rumour Said Fire, Ulige Numre, Karl William og The Minds of 99 tidligere optrådt på Newbees Festival.

Festivalen er planlagt og udført af frivillige, som gennemlytter alle ansøgninger og udvælger de vidtspændende bands, der skal optræde. Der kommer til at være 10 optrædende bands i løbet af de to dage, festivalen finder sted.


Blandt de optrædende er Moses: ”Andreas” (billedet), der spiller elektronisk funderet r&b-pop, Stonebird med et sammenvæv af 70’er rock og blues og Junglelyd, der spiller eksperimenterende dansemusik. Ivan Martinez udgør festivalens ene singer/songwriter element, mens Nicklas Sahl udgør det anden. Duoen mono mono leverer elektronisk drømmepop, og intime rejsefortællinger bliver forenet med skæv rock af Rainbrother, mens Spring & I blander deres egen nordiske lyd med elektroniske beats. Den selverklærede akademiske hovskisnovski kommer fra Sjakket, der kombinerer cumbia, balkan og hiphop, og den tropiske bas kommer fra hiphop/trap-duoen Ravi Kumar.

Newbees Festival 2017 bliver afviklet den 28.-29. september i Stakladen i Aarhus.


ANNONCE