Nyhed

Guide: Ugens bedste sange

Sommeren er over os, og GAFFAs guide til ugens bedste sange byder på masser af nyt fra danske kunstnere

Føbus pisker endelig sine flammeheste, der trækker solskinsdrosken, henover den blå himmel. Sommeren har for alvor gjort sit indtog i Danmark, og folk ligger på græsset i baggårdene og labber grådigt solen i sig, mens iskuglerne smelter hurtigt nedover vaflerne. Sikke en hede! Det eneste, der mangler, er det rette soundtrack, og det guider GAFFA til her med ugens bedste sange.

I denne uge har vi masser af nyt dansk på listen.

Rasmus Walter er klar med "Løber". Nummeret er første single fra hans fjerde soloalbum, der forventes at udkomme til oktober. ”'Løber' er et af de første numre, jeg har skrevet til mit kommende album. Det har allerede eksisteret i en del udgaver, men fandt først endelig form, da jeg tog den med på tour og efterfølgende i studiet med min faste producerpartner Søren Mikkelsen. Det er en sang, der handler om at finde hen til det helt rigtige sted her i livet og om ikke at stoppe før man når dertil,” siger Rasmus Walter.

MAAN er navnet på en ny københavnsk hiphopgruppe alias rapperen Peter Hulgård og producerne Jacob Skytte Bensby og Oskar Justesen. Lidt royal har man vel altid lov at være, og derfor er duoen aktuelle med tracket "Kong Henri", en sang om den nyligt selvpensionerede prins Henrik. Du kan læse GAFFAs interview med Peter Hulgård her, hvor han fortæller om, hvorfor MAAN har valgt prins Henrik som emne for deres sang.


Derudover kan du også høre nyt fra Julias Moon og Outlandish, der begge i denne uge er aktuelle med nye singler. Hør GAFFAs guide til ugens bedste sange her i Spotify:

ANNONCE