Nyhed

13 års pause er slut: The Floor Is Made Of Lava annoncerer forårsturné

Efter weekendens optræden på festivalen Suset er rockbandet klar til endnu flere koncerter.

For 13 år siden sagde The Floor Is Made Of Lava farvel til livescenen.

Men i weekenden genopstod det danske rockband med en koncert på Suset Festival i Esbjerg.

Nu annoncerer de, at comeback-koncerten ikke var den eneste, de havde i støbeskeen. The Floor Is Made Of Lava spiller nemlig tre koncerter på tværs af landet i foråret 2027. 


Læs også: Queens of the Stone Age klar med nyt album

Kippenberger vender tilbage sammen med guitarist Lars Morten Amstrup, som begge er oprindelige medlemmer af bandet. De får selskab af Thomas Balslev på trommer, Anders Hvass på bas og Christian Hede på guitar.

The Floor Is Made Of Lava udgav debutalbummet All Juice No Fruit i 2007. Senere fulgte Howl at the Moon og Kids & Drunks. I 2012 blev "Lost in the Woods" det mest spillede danske nummer på P3.


Bandet spillede senest live for 13 år siden. Dengang skrev GAFFAs anmelder, at "The Floor Is Made Of Lava er i en klasse for sig i dansk rock." Siden har Kippenberger fortsat sin musikalske karriere som solomusiker.

The Floor Is Made Of Lava spiller på Train den 22. april, på Tobakken i hjembyen Esbjerg den 23. april og til sidst Store Vega den 8. maj.

ANNONCE