Nyhed

Johnny Deluxe får guld for Luxus

De danske hitmagere i Johnny Deluxe har rundet 20.000 solgte eksemplarer

Succesen fra singler som ”Det Du Gør” og ”Drenge Som Mig” har nu ført til, at Deluxe-drengene kan bryste sig med at have indkasseret en guldplade for albummet ”Luxus”.

Selvom anmelderne ikke har udvist specielt stor begejstring for udgivelsen, så har salgstallene endnu en gang bevist, at anmelderne ikke altid repræsenterer pladekøbernes holdning, for med over 20.000 solgte eksemplarer må man sige, at lytterne er mildest talt begejstrede.

Til dem, der skulle have lyst til at drage ud i den danske sommer for at opleve Johnny Deluxe live, kan vi oplyse, at de fredag den 30. juni i Nibe starter deres sommertour, hvor de ud over at kigge forbi en lang række mindre byer også gæster København, Odense og Skanderborg Festival.


Johnny Deluxes officielle hjemmeside

ANNONCE