The Floor Is Made Of Lava og Kellermensch er blandt navnene til MadeInEsbjerg
Et nyt tiltag har set dagens lys i Esbjerg, hvor bands med rødder i den vestjyske by optræder sammen med lokale navne til arrangementer under navnet MadeInEsbjerg. Koncerterne afvikles over to weekender på spillestedet Tobakken i løbet af august måned.
Første arrangement finder sted 7. august, og her er The Floor Is Made Of Lavas hovednavn stadig pumpet op efter deres job som opvarmningsnavn til AC/DC. Bandet kommer fra Esbjerg og er dermed det helt perfekte navn til at skyde koncertrækken igang.
De øvrige hovednavne er Kellermensch, Powderhog og Jonas Rendbo, og de skal til arrangementerne spille sammen med navne som Bumsestilen, Terminal og Gustav Foss. Derudover vil der fredag 14. august blive afviklet en elektronikadag for at understrege, at Esbjerg har andet end rock at byde på.
MadeInEsbjerg afvikles i dagene 7/8, 8/8, 13/8, 14/8 og 15/8, og der er gratis adgang til alle koncerterne.