– Du forandrede mit liv og fik min største drømme til at gå i opfyldelse, skriver Ida Nielsen - aka Bassida - om sin mentor, Prince
Danske Ida Nielsen - også kendt som Bassida - var Princes danske bassist. Siden 2010 samarbejdede hun med musiklegenden blandt andet som en del af gruppen 3RDEYEGIRL. Hun har nu skrevet et rørende mindeord til Prince, der pludseligt døde i torsdags, via sin Facebook-side. Læs det her forneden.
"I torsdags hikkede jorden og efterlod os alle en smule fattigere," begynder hun. "Jeg ved ikke, hvordan jeg skal begynde at beskrive omfanget af dette tab, og jeg har stadig svært ved at fatte, hvad der er sket. Det har været nogle meget svære dage - for mig og for mange andre mennesker med mig, ved jeg. Et ikon, en legende og et geni uden lige er nu væk. En mand som elskede, levede og VAR musik."
Hun fortæller også om mennesket bag legenden: "Men også en dybt medfølende mand med et enormt stort hjerte og generøsitet for menneskene omkring ham og en stor bekymring for uret i denne verden. En smuk sjæl og en mand, som ville gøre verden til et bedre sted - som samlede folk af alle racer og nationaliteter i sit kærlighedsbudskab."
Afslutningsvis takker hun Prince, som hun kalder sin mentor, med de rørende ord: "Prince, jeg elsker dig, og jeg vil savne dig dybt og sammen med millioner af mennesker omkring mig på denne planet. Du forandrede mit liv og fik min største drømme til at gå i opfyldelse, og jeg vil altid bære dig med mig i mit hjerte. Du er måske ikke med os i fysisk fortand mere, men din smukke ånd og din musik vil altid være hos os og fortsætte med at skinne og overleve os alle. Jeg er så taknemmelig for at have haft dig i mit liv, og jeg vil fortsætte i ære af din musikalske arv."
I 2010 blev Ida Nielsen hyret af Prince til at spille bas på hans turné. Her skulle hun lære hans omfattende sangkatalog. Hun fortalte til GAFFA om oplevelsen med at komme med i Princes band: "Bandet har taget rigtig godt imod mig. De andre har været top-søde til at hjælpe, og det er nærmest, som om vi er blevet en lille familie. Der er rigtig god stemning i bandet, stille og roligt, så selvom vi har rigtig travlt og har spillet rigtig mange og rigtig lange koncerter, så er det en god træthed, man har om aftenen." Læs hele interviewet her.
I 2014 medvirkede Ida Nielsen på Prince-albummet "PlectrumElectrum", som en del af gruppen 3RDEYEGIRL. GAFFAs anmelder Sohail Hassan skrev blandt andet: "Albummet rummer til gengæld alt fra tunge guitar-riffs og forvrængning til mere rolige romantiske numre og stille ballader med Prince helt i front. Der er også lækker heavy funk-rock, hvor Prince træder i baggrunden og lader de tre dygtige musikere vise, hvad de kan." Læs anmeldelsen her.
Læs Ida Nielsens flotte mindeord her: