Samarbejdet med Benny Jamz har fået en ny video, hvor de to rappere lever stjernelivet som børn.
I sidste uge udgav Icekiid ep'en Kaotisk Kunst, der rummer seks nye tracks og gæsteoptrædener fra både Blæst og Benny Jamz.
Læs også: Kesi slår vild rekord – har aldrig haft så mange lyttere
Nu har nummeret “Fis og Ballade” featuring Benny Jamz fået en tilhørende musikvideo.
I videoen bliver Icekiid og Benny Jamz portrætteret som børn, der viser de bedste sider af rapstjernelivet. De unge versioner af duoen cruiser rundt i G-wagons, poserer med tunge guldkæder og landsholdstrøjer, rammer jackpot og indspiller musik i studiet. Icekiid og Benny Jamz står samtidig i samme black box og rapper.
Videoen fortsætter det energiske og selvsikre univers fra ep’en, hvor tempo og kaos smelter sammen.
Under sin seksstjernede koncert på Spot Festival spillede Icekiid også de nye sange “Acceleration” og “Er vi okay” fra ep'en. Her skrev anmelderen:
“Han er ikke bare en hitmager. Han leverede en koncert i verdensklasse, og han forstår, hvordan man bygger en oplevelse.”





