Katy Perry er blandt de mange superstjerner, der skyder VM i gang i tre lande.
Det internationale fodboldforbund FIFA har netop offentliggjort, hvilke musikere der skal optræde til de tre åbningsceremonier ved fodbold-VM i henholdsvis Mexico, Canada og USA. Og der er tale om stjerner i trængsel, blandt andre Katy Perry (billedet).
Den første ceremoni finder sted i Mexico City 11. juni, hvor værtsnationen skal møde Sydafrika. Her skal blandt andre den colombianske sanger J Balvin, det mexicanske band Maná og den sydafrikanske sanger Tyla performe.
Læs også: Katy Perry taber 17 år lang retssag
Næste ceremoni bliver i Toronto, Canada 12. juni, hvor værtslandet spiller mod Bosnien-Hercegovina. Her er de optrædende blandt andre de canadiske sangere Michael Bublé, Alanis Morissette, Alessia Cara og Jessie Reyez.
Tredje og sidste åbningsceremoni bliver i Los Angeles 12. juni, hvor værtsnationen skal spille mod Paraguay. Her bliver musikken blandt andet leveret af amerikanske Katy Perry og Future, brasilianske Anitta, thailandske Lisa, nigerianske Rema og sydafrikanske Tyla, der som nævnt også optræder til ceremonien i Mexico.
Danmark missede chancen for at komme til fodbold-VM i år, da de tabte en playoff-kamp mod Tjekkiet i Prag 31. marts. Det er første gang siden 2014, at Danmark ikke er med i en VM-slutrunde.




