Nyhed

ZZ Top til Jelling

De to langskæggede venner tager Frank Beard med til Jelling Musikfestival

Der kommer boogierock i verdensklasse på programmet, når Texas-trioen ZZ Top besøger Jelling Musikfestival i slutningen af maj 2009, hvilket bliver gruppens eneste danske koncert til næste år.

ZZ Top blev dannet i Houston, Texas i 1969, og siden da har de to langskæggede venner Billy Gibbons og Dusty Hill sammen med trommeslageren Frank Beard udgivet en stribe plader og hittet med sange som "Legs", "Tush" og "Gimme All Your Lovin'".

Gruppen er lige nu i gang med at arbejde på deres femtende studiealbum, der er en opfølger til "Mescalero" fra 2003. Det forventes, at albummet vil blive produceret af Rick Rubin, der desuden har snakket om at hive bandet The Black Keys med i studiet for at hjælpe den texanske trio.


Dermed er der altså en chance for, at gruppen har en del nyt materiale med, når de kommer på besøg i Jelling.

Jelling Musikfestival afvikles i dagene 29.-31. maj, og festivalen har udover ZZ Top også offentliggjort navne som Nephew, Nik & Jay, Kim Larsen, Suspekt og Tina Dickow.

ANNONCE